عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری

LINK

اسپارک الکترونیک
Spark Electronic
باران عشق
Mahdiba مرغ مینا
پرنده سخنگو شهر عشق
عاشقانه ها کتاب الکترونیکی
کتابخانه مجازی کتابهای ممنوعه
0BOOK کتابخانه صفربوک
صفربوک
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود 

مدارهای یکسوکننده ی دیودی

 • مداراتی هستند که ولتاژ متناوب را به ولتاژ مستقیم (یک طرفه) تبدیل می نمایند.
 • انواع مدارهای یکسوکننده ی یک فازه :

                  1) مدار یکسوکننده نیم موج

                  2) مدار یکسوکننده ی تمام موج با ترانس سروسط

                  3) مدار یکسوکننده ی تمام موج پل

 

 

 

 

مدارهای یکسوکننده ی دیودی   www.circuit.lxb.ir   اسپارک الکترونیک

 

 

 

 

 

 

 

 و در ادامه تحلیل این مقاله را دنبال کنید...:: موضوعات مرتبط: آموزش و تعمیر و نگهداری , مدارهای یکسوکننده ی دیودی , ,
:: برچسب‌ها: مدارهای یکسوکننده ی دیودی , یکسوکننده ی دیودی , مدارهای یکسوکننده , مدار چند برابر کننده ولتاژ , چند برابر کننده ولتاژ , چند برابر کننده ولتاژ DC , های ولتاژ , مدار ولتاژ بالا , شوکر , مدار شوکر , شوکر ساده , دیود , ساختمان دیود , پل دیود , دیود زنر , دیود شاتکی , ,
:: بازدید از این مطلب : 1019
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : مهدیبا
ت : چهار شنبه 3 آذر 1395

نکات ایمنی و عوامل مؤثر در برق گرفتگی 

 

   www.circuit.lxb.ir   اسپارک الکترونیک

* * *

پتانسيل (ولتاژ) برقي كه شخص در معرض آن قرار گرفته است.

شرايط عايق بودن مكاني كه حادثه در آن محل اتفاق افتاده است.

مقاومتي كه پوست يا لباس شخص يا مجموعه آنها از خود نشان مي‏دهند.

محل تماس بدن با جسم هادي.

فشار و ميزان سطح تماس بدن با جسم هادي.

و . . . در ادامه مطلب...:: موضوعات مرتبط: آموزش و تعمیر و نگهداری , نکات ایمنی و عوامل مؤثر در برق گرفتگی , ,
:: برچسب‌ها: نکات ایمنی و عوامل مؤثر در برق گرفتگی , عوامل مؤثر در برق گرفتگی , برق گرفتگی , عوامل برق گرفتگی , های ولتاژ , Hi Voltage , مدارات های ولتاژ , مدار های ولتاژ , های ولتاژ تلویزیون , مدار ولتاژ بالا , شوکر , مدار شوکر , شوکر ساده , مدار شوکر ساده , ,
:: بازدید از این مطلب : 1018
|
امتیاز مطلب : 2
|
تعداد امتیازدهندگان : 1
|
مجموع امتیاز : 1
ن : مهدیبا
ت : سه شنبه 2 آذر 1395

تستر قطعات الکترونیک با استفاده از ATmega8A  >>> اسپارک الکترونیک   www.circuit.lxb.ir

تستر قطعات الکترونیک با استفاده از ATmega8A

 

این وسیله به ترانزیستور تستر و تستر قطعات الکترونیک معروف است.

این وسیله بطور اتوماتیک و کاملاً مستقل می تواند انواع ترانزیستورهای عمومی

را شناسایی و سالم و معیوب بودن آنها هینطور اسامی پایه های ترانزیستور را تعیین کند.

علاوه بر ترانزیستور این وسیله می تواند قطعاتی مثل دیود و خازن را هم آزمایش کند.

به راحتی دیود را تشخیص و پایه های مثبت و منفی آن را تعیین می کند

همینطور به راحتی می تواند مقدار ظرفیت خازن و مقدار اهمی مقاومت را اندازه گرفته

و روی صفحه نمایش نشان دهد. تمام این آزمایش ها را به سرعت و خودکار و اتوماتیک انجام می دهد.

ساخت این وسیله بسیار ساده و ارزان هست و به همه علاقمندان الکترونیک

توصیه می کنم که این وسیله را بسازند و در مونتاژ و عیب یابی و تعمییر وسائل الکترونیک استفاده کنند.

بسیار کارآمد و مفید است .:: موضوعات مرتبط: مدارات AVR و میکرو کنترل PIC , مدار تستر قطعات الکترونیک با استفاده از ATmega8A , ,
:: برچسب‌ها: مدار تستر قطعات الکترونیک با استفاده از ATmega8A , مدار تستر قطعات الکترونیک , مدار تستر قطعات الکترونیک با میکرو , ATmega8A , مدارات AVR , مدار تستر با AVR , AVR , میکرو کنترل , ساخت پروگرامر , پروگرامر میکرو , پروگرامر AVR , ترموستات دیجیتال با ATmega8A , مدار ترموستات با ATmega8A , ,
:: بازدید از این مطلب : 1515
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : مهدیبا
ت : سه شنبه 2 آذر 1395

اصولا سکسیونر ها وسائل ارتباط دهنده مکانیکی و گالوانیکی  قطعات و سیستمهای آشنائی با سکسیونر (سکسیونر چیست؟) www.circuit.lxb.ir اسپارک الکترونیکمختلف می باشند و در درجه اول بمنظور حفاظت اشخاص و  متصدیان مربوطه در مقابل برق زدگی بکار برده می شوند.بدین جهت طوری ساخته  می شوند که در حالت قطع یا وصل محل قطع شدگی یا چسبندگی بطور واضح و آشکار  قابل رویت باشد . بستن یا باز کردن مدارالکتریکی نمی شود برای باز کردن یا بستن هر مدار الکتریکی فشار قوی احتیاج به یک کلید دیگری بنام کلید قدرت خواهیم داشت که قادر است مدار را تحت هر شرایطی باز کند و سکسیونر وسیله ای برای ارتباط کلید قدرت و یا هر قسمت دیگری از شبکه که دارای پتانسیل است به شین می باشد .

طبق قوانین متداول الکتریکی جلوی هر کلید قدرتی از 1کیلوولت به بالا و یا هر  دو طرف در صورتیکه ان خط از هر دو طرف پتانسیل می گیردسکسیونر نصب می گردد. برای جلوگیری از قطع ویا وصل بی موقع ودر زیر بار سکسیونر معمولا بین  سکسیونر وکلید قدرت چفت وبست(مکانیکی یا الکتریکی)بنحوی برقرار می شود که  با وصل بودن کلید قدرت نتوان سکسیونر را قطع ویا وصل کرد. بر خلاف کلید های هوایی ،سکسیونرها قادر به قطع هیچ جریانی نیستند .آنها فقط در جریان صفر  باز و بسته می شوند . این کلیدها اصولا جدا کننده هستند که ما را به جدا  کردن کلیدهای قدرت روغنی ، ترانسفورماتوها، خطوط انتقال و امثال آنها از شبکه زنده قادر می سازند .سکسیونرها از لوازمات تعمیراتی وتغییر مسیر جریان میباشند.

انواع سکسیونر :

1- سکسیونر تیغه ای یا اره ای

2- سکسیونر کشویی

3- سکسیونر دورانی

4- سکسیونر قیچی ای یا پانتوگراف 

سکسیونر تیغه ای یا اره ای:

برای قطع و وصل ولتاز و حفاظت مطمئن در زمان عملکرد استفاده می شود و بیشتر  برای فشار متوسط کاربرد دارد . بر حسب میزان جریانی که از آن عبور می کند  تیغه های آن می تواند از ساده به دوبل و از نوع تسمه ای به پروفیلی و میله  ای و لوله ای تغییر یابد . این متن برگرفته از سایت مهندسی برق قدرت و شبکه های انتقال و توزیع مهندس هادی حداد خوزانی می باشدنوع اهرمی آن در فشار قوی وفوق فشار قوی کاربرد دارد . این سکسیونر ها به دلیل وجود شرایط جوی و وجود تنش های مختلف بایستی طوری نسب شود که در اثر نیروی برف یا باد به راحتی وصل نگردد.

سکسیونر کشویی:

برای عملکرد ،سکسیونر در جایی استفاده می شود که عمق تابلو کم باشد . این  سکسیونرها بیشتر به صورت میله ای در جهت عمودی قطع و وصل می شود و بیشتر در فشار متوسط کار برد دارد .

سکسیونر دورانی:

بیشتر در شبکه های 63Kvبه بالا استفاده می شود و عملکرد این سکسیونر به صورت دو بازو در یک پل که جهت چرخش آنها 90 درجه معکوس همدیگر می باشند این نوع کلید در شرایط جوی نا مناسب مقاومت خوبی از خود نشان میدهد.

سکسیونر قیچی ای یا پانتوگراف:

این نوع سکسیونرها بیشتر در شبکه فوق فشار قوی کاربرد دارند و به لحاظ آنکه هر قطب روی یک پایه سوار است لذا از نظر جایگیری در پست حجم کمتری اشغال می  کند و بیشتر زیر خط فشار قوی نصب می گردد.

سکسیونر با قطع زیر بار :

این سکسیونرها بدلیل جلوگیری از حجم زیاد پست و جلوگیری از مانور اپراتور و  همچنین برای جلوگیری از اینترلاک (تنش) بین سکسیونر و دژنکتور طوری طراحی  می شوند که برای قطع و وصل خطی کوچک و یا فیدرهای تغذیه و یا راه اندازی  موتورهای فشار قوی و همچنین وصل آنها حدود 5/2 تا10 برابر قدرت قطع آنهاست و جریان قطع این کلیدها 2تا 5/2 برابر جریان نامی است . این نوع سکسیونرها  دارای محفظه قطع ضعیفی می باشند که از نوع هوایی می باشند.  

   دژنکتور:  کلیدهای قدرت برای قطع جریانهای عادی و اتصال کوتاه طراحی می شوند .آنها مانند کلیدهای بزرگی رفتار میکنند که توسط شصتی های محلی و یا سیگنالهای مخابراتی توسط سیستم حفاظت از دور  می توانند باز ویا بسته شوند . بنابر این ، کلیدهای خودکار در صورتی که  جریان و ولتاز خط از مقدار تنظیم شده کمتر و یا بیشتر شوند , دستور قطع را  از طریق رله دریافت می کند.

مهمترین کلید های قدرت به شرح زیر می باشند :

کلید قدرت روغنی (OCBS)

کلید قدرت هوایی

کلید قدرت SF6

کلید قدرت خلا 

 

کلید قدرت روغنی (OCBS):

این کلید از بک تانک فولادی پر از روغن عایقی تشکیل شده است.اگر اضافه باری به وجود آید ،پیچک قطع یک فنر قوی را آزاد می کند که سبب کشیده شدن میله عایق وباز شدن کنتاکت ها میگردد . به محض جدا شدن کنتاکت ها جرقه شدیدی ایجاد  می شود که سبب تبخیر روغن در اطراف جرقه می گردد . فشار گاز های داغ ایجاد  اغتشاشی در اطراف کنتاکت ها میکند که سبب چرخش روغن خنک در اطراف قوس شده  ،آن را خا موش می کند . در کلیدهای پر قدرت مدرن قوس در مجاورت یک محفظه  انفجار قرار میگیرد، به طوری که گازهای داغ سبب جریان شدید روغن می گردند . این جریان شدید در اطراف قوس برای خاموش کردن آن جاری می شود . سایر انواع کلیدهای قدرت به صورتی طراحی شده اند که قوس الکتریکی در آن توسط یک میدان مغناطیسی خودایجاد شده منحنی وار و طولانی  می شود و به قوس در برابر یک سری بشقاب های عایقی دمیده می شود ، به طوری  که قوس تکه تکه شده خنک می شود .

کلید قدرت هوایی:

این کلید ها مدار با دمیدن هوای فشرده با سرعت ما فوق صوت به کنتاکت های باز شده قطع می کنند . هوای فشرده در یک مخزن با فشار حدود MPa3ذخیره شده و توسط یک کمپرسور در پست پر می شود . پر قدرتترین کلید قدرت می تواند جریانهای اتصال کوتاه 40 کیلو آمپر را در ولتاز خط 765 کیلو ولت را در مدت زمان 3 تا 6 سیکل در یک خط hz60 قطع کند . صدایی که از دمیدن هوا ایجاد می شود آن قدر بلند است که از صدا خفه  کن در صورت نزدیکی کلید قدرت به مناطق مسکونی باید استفاده می شود .

کلید قدرت SF6:

این کلید کاملا بسته و با گاز عایق شده در هر کجا که فضا کم با شد مانند پست  های اول شهر به کار می رود . این کلید ها از انواع دیگر با قدرت های مشابه  خیلی کوچکتر و از کلید های هوایی نیز کم صداتر است.

کلید قدرت خلا:

این کلید ها با اصول متفاوتلی از دیگر کلید ها کار می کنند ، زیرا هیچ گازی  برای یونیزه شدن در موقع باز شدن کنتاکت ها وجود ندارد . این کلیدها کاملا  آب بندی می باشند ودر نتیجه ساکت بوده وهیچ گاه در معرض آلودگی هوا قرار  نمی گیرند . ظرفیت قطع انها به حدود kv 30محدود می شود و برای ولتازهای بالاتر از اتصال سری چند کلی استفاده می شود . از این کلیدها اغلب در سیستم های مترو استفاده می شود.:: موضوعات مرتبط: آموزش برق ساختمان , آشنائی با سکسیونر (سکسیونر چیست؟) , ,
:: برچسب‌ها: آشنائی با سکسیونر (سکسیونر چیست؟) , الکترونیک , سکسیونر , sisconer , برق ساختمان , برق صنعتی , لوازم شبکه فشار قوی , آموزش برق صنعتی , آموزش برق ساختمان , برق فشار قوی , برق سه فاز , فاز متر , مدارات الکترونیک , پروژه های الکترونیک , قطعات الکترونیک , قطعات شبکه فشار قوی , ,
:: بازدید از این مطلب : 1226
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : مهدیبا
ت : شنبه 15 آبان 1395

روش نصب لامپ فلورسنت (مهتابی) - اسپارک الکترونیک www.circuit.lxb.ir

در این پست نقشه مدار لامپ فلورسنت یا مهتابی رو براتون گذاشتم که امیدوارم مفید باشه.

توضیحات‌ :

مهتابی ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد.

مهتابی هایی که با بالاست مغناطیسی و مهتابی هایی که با بالاست الکترونیکی کار می کنند.

نقشه اتصال تعدادی مهتابی با بالاست مغناطیسی و الکترونیکی در پایین آمده است.

در برق ساختمان شما زیاد با نصب مهتابی ها برخورد خواهید کرد.

روش نصب لامپ فلورسنت (مهتابی) - اسپارک الکترونیک www.circuit.lxb.ir

روش نصب؛

سیم فاز مستقیما وارد یکی از پیج های ترانس می شود و

از پیچ دیگر یک سیم به یکی از خار های مهتابی وصل می شود.

دوسر موازی مهتابی به استارت متصّل شده و یک خار باقی مانده مهتابی به نول وصل می شود.:: موضوعات مرتبط: آموزش برق ساختمان , مدار لامپ فلورسنت (مهتابی) , ,
:: برچسب‌ها: مدار لامپ فلورسنت , مدار لامپ مهتابی , مهتابی , برق ساختمان , آموزش برق ساختمان , سیم کشی ساختمان , نقشه برق ساختمان , لامپ فلورسنت , بالاست الکترونیکی , الکترونیک , آموزش برق و الکترونیک , مدارات الکترونیک , فلورسنت , لامپ کم مصرف , مدار لامپ کم مصرف , ,
:: بازدید از این مطلب : 1499
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : مهدیبا
ت : پنج شنبه 6 آبان 1395